Právo: Svátek demokracie

Premiér Petr Nečas označil za svátek demokracie den, kdy místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová odejde z funkce. Aniž počkala pár dnů do oficiálního svléknutí taláru, vmetla vládě, že její reformy jsou šílené a asociální. Stala se tak pro Nečase a nejspíš i pro Václava Klause symbolem soudcokracie, kterou tolik tepou.

Pro spoustu jiných občanů se stala symbolem též. To bylo včera vidět na reakcích, které doprovodily rozhodnutí Elišky Wagnerové kandidovat do Senátu za zelené. Palec nahoru dávali nejen radikální odpůrci vlády, ale i lidé tíhnoucí ke středu a liberálním hodnotám. Wagnerová se také politickými názory nikdy nezařadila jinam než mezi liberály. Dokázala ovšem získat svou otevřeností a kritikou vládních opatření a její celkové filozofie respekt i jiné části voličstva. Proto lze její šance v obvodě Brno-město ohodnotit jako vysoké.

Navíc bude stát proti Richardu Svobodovi, který vede senátorský klub ODS. V otevřeném souboji se tak ukáže, jestli má větší autoritu člen vedení strany, která v politice vegetuje se široce zavřenýma očima, jakmile se přijde na její levárny, anebo žena, která vedle odbornosti neskrývá názor, že tato strana ve vládě zemi škodí.

To bude teprve svátek demokracie.

Alexandr Mitrofanov

 

Zdroj: Mitrofanov, A., Právo, 27.3.2012