Právo: V centru Brna jen dvě kasina s automaty

Po bouřlivém zasedání se rozhodlo o vyhlášce regulující hazard na území městské části Brno-střed.

Zastupitelé nakonec ve středu večer schválili vymýcení heren z centra města, hráčům zbudou jen dvě kasina, v hotelu Grand a na Křenové, která splňují zákonem stanovené podmínky. Na těchto dvou místech budou moci být provozovány i videoloterjní terminály, které jsou hlavním trnem v oku protihazardních aktivistů. „Nevidím jediný důvod, proč populisticky zakázat kasina, byť s automaty, která splňují zákonné podmínky provozování a do kterých se potenciální patologičtí hráči nedostanou. Tyto provozovny identifikují návštěvníky, vedou jejich evidenci a mají bezpečnostní systém. Herny jsou naopak trnem v oku Brňanů i pro svoji vizuální podobu. Proto herny nechceme,“ prohlásil starosta městské části Libor Šťástka, který dlouhodobě patří k hlavním terčům kritiky bojovníků proti hazardu.
Aktivista Matěj Hollan po jednání zastupitelstva neskrýval nadšení. „Podařilo se vybojovat neskutečné vítězství,“ pochvaloval si Hollan. Nulovou toleranci pro hazard požadovali na zastupitelstvu zelení a TOP 09. „Plošný zákaz jsme schválili v roce 2011 a neexistuje důvod, proč udělovat výjimku. Na zastupitelstvu padaly různé verze, proč starosta návrh předložil. Počínaje tím, že je sám gambler, až po korupci,“ nebyla příliš spokojená zelená zastupitelka Jasna Flamiková.
S výsledkem nebyla příliš spokojená ani senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Před dvěma lety městská část hazard plošně zakázala a nemyslím si, že by nastalo zlepšení, aby tento zákaz změkčila. Města a obce dostaly od Ústavního soudu možnost hazard regulovat, ale nepřijaly zodpovědnost plynoucí z tohoto rozhodnutí,“ povzdechla si.
Spor o budoucnost hazardu v centru Brna za poslední měsíce přešel z roviny odborné až k nenávistným osobním výpadům. Jeden si na své konto připsali podle informací Práva i aktivisté, jeden z čelných bojovníků proti hernám měl totiž obeslat zastupitele s vulgární sms správou, v níž je drsně nabádal, aby hlasovali proti Šťástkovi.
„Aktivistům i některým zeleným extremistům nejde o věc, ale o maximální snahu na sebe upozornit a téma hazardu pro to zneužít. A využívají k tomu metody nátlaku, vyhrožování a ten správný koktejl manipulace, demagogie a populismu. Tedy klasické projevy extremistických a radikálních skupin,“ kroutil hlavou starosta.

Za jak dlouho herny zmizí?

Jak rychle herny z centra Brna zmizí, je zatím ve hvězdách. Povolení pro provoz videoloterjních terminálů totiž odebírá ministerstvo financí a proces se může táhnout i měsíce.
„Sami aktivisté tvrdí, že herny je připraveno ministerstvo financí, které to na základě naší vyhlášky udělat může a musí, rušit velmi rychle již v tomto roce. Já tak optimistický nejsem,“ zakončil Šťástka.

 

Zdroj: Právo, 17.1. 2014.