Právo: Vyhlásí Zeman válku i Senátu?

Ačkoli má prezident Zeman nepřeberné množství kritiků, jednu přednost mu dosud přiznávali všichni: citlivý výběr ústavních soudců. Senát už hlasoval o osmi jeho návrzích a zamítl jenom jediného uchazeče. Byl jím Miloslav Výborný, kvůli kterému patrně prezident neronil slzy. Proč ale potom přichází jako s devátým jménem s kontroverzním Janem Sváčkem?

Dlouholetého předsedu pražského městského soudu nominoval již loni v únoru prezident Klaus. Sváček tehdy neprošel o dva hlasy. Miloš Zeman 26. ledna, v den svého zvolení, pak České televizi řekl: „Pochybuji, že bych předkládal jednou odmítnuté kandidáty, protože to by musela nastat nějaká úplně nová skutečnost, o které zatím nevím.“ Na doplňující otázku odvětil, že mluví o dvojici Zdeněk Koudelka–Jan Sváček.

Takže jaká nová skutečnost nastala? Zrodila se snad v prostorách Jazzové sekce, kam v únoru přišel Sváček poblahopřát Zemanovi k výhře? Nebo si prezident vystačil s doporučením svého kancléře, neprávníka Vratislava Mynáře, který tvrdí, že „pan Sváček je opravdu odborník na místě velmi kovaný“?

Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského v tomto případě z lobbování podezřívat nelze. Do Sváčkova fanklubu nepatří ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Asi by tentokrát Miloš Zeman měl být při vysvětlování svého výběru obšírnější. Jan Sváček je respektovaný manažer v soudnictví. Pěkně o něm hovoří řada advokátů. Jím řízený soud (přesněji senát soudce Valihracha) v listopadu 2012 potěšil železniční odboráře, když po roce rozcupoval dojem ministerstva financí, že stávka v dopravě byla protiprávní. Častěji ale slýcháme na Sváčkovu adresu výtky. Spekulovalo se o jeho kontaktech s podnikateli, včetně pražského „kmotra“ Tomáše Hrdličky či loni odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka, zakladatele Lions klubu.

Blízko má k Václavu Klausovi i k exministru spravedlnosti Pavlu Němcovi. V souvislosti s minulým senátním slyšením bylo Sváčkovi vytýkáno jeho mlžení ohledně členství v KSČ. Experti zhusta namítají, že Sváček nemá k ústavnímu právu vztah. Na druhou stranu Zeman se evidentně snaží o mix právníků z různých oblastí a Sváčka může mít za brilantního organizátora.

Bude nyní zajímavé sledovat, zda po změně názoru prezidenta přijde i změna názoru Senátu při tajném hlasování. Co by muselo dva z dřívějších Sváčkových odpůrců přimět k otočení na obrtlíku? Kouzlo Zemanovy osobnosti? Čerstvá móda odborníků ochotných na zavolání posloužit? Senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová vidí v Zemanově návrhu neúctu k Senátu jako k instituci. Také šéf Senátu Milan Štěch se domnívá, že „to není úplně šťastný návrh“ a že „jednou zamítnutý návrh by neměl být vracen do hry“.

Po úterním setkání s prezidentem pak Štěch dodal, že věc se Sváčkovou kandidaturou je „otevřená“. Třeba upozornil též na to, že si Zeman může se Sváčkem uříznout ostudu i u části senátorů jemu nakloněných. Prezident by si měl rozmyslet, je-li nutné vedle Sněmovny bojovat i se Senátem. A senátoři nechť tuší, že po odsouhlasení Sváčka může příště přijít opakovaná nominace Koudelky.

Zdroj: Právo, L. Jelínek, 25.7. 2013