Právo: Zachování tváře

Novopečená senátorka Eliška Wagnerová vypadala v nedělní televizní debatě v porovnání s poslaneckými matadory Milanem Urbanem (ČSSD) a Pavlem Suchánkem (ODS) téměř jako rebelka.

Zvláště slova bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu, že v případě Romana Pekárka je váha mandátu více než nepravomocný soudní verdikt, mohla vzbudit u některých diváků rozpaky. Nehraje až příliš sólově?
Televiznímu vystoupení Wagnerové navíc předcházelo vyjádření Jiřího Čunka. Vysvětlil odchod Wagnerové z klubu, kde byli společně, porážkou při nominacích na funkci místopředsedy Senátu. Podle Čunka se klub rozhodl pro něj a Wagnerová, která po funkci toužila, to neunesla a bouchla dveřmi.

Senátorka přišla s jiným zdůvodněním. Když se pořádně seznámila s názory Čunka a dalšího člena Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí (KOD) Tomia Okamury zvláště na romskou problematiku, shledala, že jsou v takovém rozporu s jejími zásadami, že nepokládala za možné s nimi dále sdílet společný klub.

Jako častokrát v podobných případech posuzujeme tvrzení proti tvrzení. Ale také – a to je důležité – osobnost proti osobnosti. Jiří Čunek má ve veřejném boji proti ženám, které mu zkřížily cestu, jistou zkušenost. Když pomineme jeho soudní pře, neváhal svého času využít sněmovního řečnického pultu, aby vylil kýbl urážek na hlavu své bývalé sekretářky Marcely Urbanové. Která samozřejmě sněmovní řečnický pult k dispozici neměla. Gentleman a rovný muž každým coulem. Prostě vzorný aspirant na místopředsedu ústavní instituce.

Ať už si byla Wagnerová před touto nominací dostatečně vědoma, s kým že to vstupuje do stejného klubu, anebo si to uvědomila až později, jedna věc je jasná: v okamžiku, kdy se KOD pro Čunkovu nominaci rozhodl, zůstat v něm už nemohla. Tento akt totiž nebyl pouhým tichým konstatováním, že tu mají mezi sebou známou firmu, ale přihlášením se k tezi, že si Čunek zaslouží za své zásluhy být povýšen.

Bývalá emigrantka, poradkyně československých uprchlíků v Německu a později tvrdohlavá prosazovatelka vlastních stanovisek v Ústavním soudu si nemohla dovolit zničit dobré jméno kvůli členství v takové společnosti. Oba se tedy nakonec zařídili podle očekávání: Čunek se vydal na válečnou stezku proti další ženě, Wagnerová si zachovala tvář svéhlavé a zásadové rebelky. Okamura z klubu neodešel. Stejně jako další muž s počáteční pověstí rebela, Libor Michálek.

Zdroj: Právo, 13.11. 2012, Alexandr Mitrofanov, s. 6.