Pražský deník: Senátorka Eliška Wagnerová popírá, že by šlo ve sporu o vedení Senátu o ukřivděnost

Vypadá to jako klidné místo, ale zdání klame. Za zdmi Senátu se totiž právě chystá rozdělování funkcí – minimálně jeden otazník visí ve vzduchu a je kolem něj lidově řečeno šrumec. Kdo bude vedle předem předjednaných osobností z „velkých stran“ jedním místopředsedů horní komory. Jiří Čunek (KDUČSL), nebo Eliška Wagnerová (za Stranu zelených)?

Začalo to tím, že končící senátor za KDU-­ČSL Petr Pithart přišel s nápadem, aby se právě novopečená senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová stala místopředsedkyní Senátu. Vstoupila do Klubu pro obnovu demokracie – KDU­ČSL a nezávislí, ale po necelých dvou týdnech z něj odešla. Důvod? Názory dalších členů frakce – lidovce Jiřího Čunka a podnikatele Tomia Okamury na romskou problematiku. A pak ještě jeden: nominace Jiřího Čunka na místopředsedu Senátu.

Ten krátce nato naznačil, že Eliška Wagnerová odešla kvůli tomu, že funkci chtěla ona. Bývalá soudkyně ale popírá, že by šlo z její strany o ukřivděnou ješitnost. „Rozhodně jsem se sama o tu funkci neucházela. Nápad měl Petr Pithart a ten mě před svědky s myšlenkou oslovil. Tím jsem se dostala do hry. Kdyby to byla jakási ukřivděnost, tak bych asi nevystupovala z klubu a nešla na volnou nohu, protože tam nedostanu žádné místopředsednictví Senátu,“ řekla včera v České televizi.

Je otázka, jestli Jiří Čunek napříč celým plénem ve středu 21. října (kdy se volí vedení Senátu) projde

Pokud by Jiří Čunek neuspěl, lidovecký klub by musel přijít s novým jménem. „Kdybych v klubu setrvala, třeba bych měla šanci. Do Senátu jsem prvoplánově s touto ambicí nešla,“ dodala. Je prý ale ochotna a připravena fungovat „v jakékoli pozici“.
Například Petr Vícha ale za klub ČSSD tvrdí, že platí následující dohoda: dva místopředsedové za ČSSD, jeden za ODS a jeden za klub lidovců a nezávislých. „Nemáme v úmyslu navrhnout Elišku Wagnerovou. Zatím se v Senátu vždy dohody ctily,“ řekl Deníku. Připustil ale, že v tajné volbě nemusí být podpora Jiřího Čunka stoprocentní.

 

Zdroj: Pražský deník, 12.11.2012, s. 17.