Prima: Prezident požaduje po budoucích ministrech lustrační osvědčení

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Prezident Miloš Zeman nejmenuje ministry, kteří nemají negativní lustrační osvědčení. Vzkázal to politickým špičkám, které dojednávají novou vládu. Šéfové sociální demokracie a lidovců s tím nemají problém, čistým osvědčením se ale nemůže prokázat předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se na Slovensku stále soudí. Podle právníků navíc není jasné, jestli je negativní lustrační osvědčení pro členy vlády povinné.

Daniel JANOCH, redaktor: Takhle negativní lustrační osvědčení vypadá. Dokazuje, že člověk nebyl členem ani spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Ti ministři, kteří tento papír mít nebudou, se údajně do Strakovy akademie nedostanou. Osvědčení totiž budou muset ministři odevzdat prezidentovi ještě před jmenováním, ten, kdo ho mít nebude, může na funkci zapomenout.

Hana BURIANOVÁ, mluvčí prezidenta republiky: Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/: Myslím si, že to je zvyklost, která by měla být respektována i nadále.

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda strany /KDU-ČSL/: Já myslím, že to je v pořádku. My z KDU-ČSL s tím nemáme problémy.

Daniel JANOCH, redaktor: Problém by ale mohl mít šéf politického hnutí ANO Andrej Babiš, kterého údajně slovenská Státní bezpečnost eviduje jako spolupracovníka Bureše. Předseda ANO ale tvrdí, že byl jako agent evidován neoprávněně. Soud má rozhodnut až v lednu. Do té doby už ale možná bude chtít prezident negativní osvědčení Andreje Babiše vidět.

Věra JOUROVÁ, místopředsedkyně hnutí: Budeme to řešit během tohoto týdne s právníky. Domníváme se, že na to zákonný nárok není.

Daniel JANOCH, redaktor: Rozpoutá se tedy nejspíš právnická bitva o to, jestli ministři musí mít lustrační osvědčení nebo ne. A názorů je opravdu hodně.

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu, senátorka: Vláda je bezpochyby politický orgán, na ten se zákon nevztahuje. Ale sami ministři na svých ministerstvech také fungují jako správní orgány, jichž se týká.

Jan KYSELA, ústavní právník: Najdete v tom zákoně jak řešení vyznívající ve smyslu, že to není nezbytně nutné, tak řešení ve smyslu, že to je nezbytně nutné.

Hana BURIANOVÁ, mluvčí prezidenta republiky: Předseda vlády, místopředsedové vlády a ministři jsou do svých funkcí jmenováni prezidentem republiky. Jde jednoznačně o funkce podléhající režimu lustračního zákona.

Daniel JANOCH, redaktor: Lustrační osvědčení zatím podávali všichni ministři minulých vlád. Kateřina Kohoutová a Daniel Janoch, Prima FTV.

 

Zdroj: Prima, 4.11. 2013