prvnizpravy.cz: Wagnerová: Lidé mají dost plýtvání s penězi

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová vyzvala veřejnost k společné změně české politiky.

Kandidátka Zelených do Senátu v prohlášení oslovila voliče s návrhem, aby se postavili proti lajdáckému šafářování s veřejnými penězi. „Předpokládám, že stejně jako já, má i veřejnost dost bezmocného sledování korupčních afér a lajdáckého šafářování s veřejnými prostředky, ne-li s jejich kriminálním odkláněním.

Zvláště události posledních týdnů jasně dokazují, že je nezbytné upravit či změnit pravidla hry především tak, aby umožňovala jejich rychlé a efektivní vynucování,“ uvedla Wagnerová.

Podle bývalé ústavní soudkyně a nezávislé senátorské kandidátky za Stranu zelených může veřejnost udělat pro změnu politického klimatu i kultury v zemi hodně.

Wagnerová v této souvislosti tvrdí, že je nutná novela zákona o politických stranách, která by opravila pravidla pro jejich financování. Za základ může podle ní posloužit návrh, který loni připravila Strana zelených. „Jedním z nejdůležitějších cílů takové novely by mělo být zprůhlednění financování politických stran a zásadní omezení vlivu lobbistů a právnických osob na politiku, respektive jejich důsledná kontrola. I to přispěje k renesanci výkonu poslaneckých a senátorských mandátů,“ řekla Wagnerová s tím, že členové obou parlamentních komor jsou totiž ústavou „zavázáni vykonávat moc jménem občanů a nikoliv jménem lobbistických skupin“.

Parlamentní politické strany se však k návrhu Zelených na novelu zákona o politických stranách zatím otáčejí zády. „Politické strany ale nemohou být lhostejné vůči hlasu lidu. Naopak jsou povinny, jak před volbami, tak i po nich, naslouchat voličům a jejich názory zprostředkovávat v parlamentu skrze své poslance a senátory. Jen takový přístup legitimizuje vládnutí,“ prohlásila Wagnerová.

Bývalá ústavní soudkyně je přesvědčena, že s podporou veřejného mínění lze prosadit jak změnu financování politických stran, tak řadu „dalších velmi důležitých legislativních změn, které přispějí k nastolení větší spravedlnosti, férovosti i lidské důstojnosti“.

Wagnerová je zároveň přesvědčena, že členové občanské společnosti jsou v Česku připraveni na změnu, dokonce jsou k ní odhodláni přispět skutky, konkrétně svým vyjádřením u podzimních krajských a senátních voleb. „Jsem přesvědčena o tom, že v nich nyní mohou vyhrát i ti, co hrají fér,“ zdůraznila.

 

Zdroj: prvnizpravy.cz, 15.7.2012.