Radiožurnál: Třetina senátorů nesouhlasí s chováním prezidenta Miloše Zemana

Jana GULDA, moderátorka:
Třetina senátorů nesouhlasí s chováním prezidenta Miloše Zemana při čtvrteční schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotku z ČSSD. Hlava státu podle nich v současné vládní krizi znevažuje ústavu. Senátoři jsou proto připraveni navrhnout na Zemana i ústavní žalobu. Důvody řekl dnes pro rádio Plus Václav Láska.

Václav LÁSKA, předseda správní rady Transparency International:
První krok bylo to anoncování, že demise premiéra znamená toliko složení funkce premiéra, jinak vláda zůstává. A že má jaksi dostatek času na to, aby rozhodl o odvolání ministra Andreje Babiše. Eventuálně zpochybňuje platnost toho odvolání. Tydle ty dva kroky bych vnímal jako úplně principiální porušení ústavy.

Jana GULDA, moderátorka:
Proti je ale třeba nezávislá senátorka Eliška Wagnerová. Ta přitom s většinou prohlášení senátorů souhlasí.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka /nestr. za SZ/:
To, co tam vytýkají prezidentovi, s tím taky souzním. Jenom mě trošičku teda ten závěr, kde se tak nějak naznačuje teda ta možnost té ústavní žaloby, že jo, já si prostě myslím, že nelze vyhrožovat pořád tou žalobou, protože až potom opravdu by přišel ten okamžik, kdy by bylo na místě ji podat, pak už vám to nikdo neuvěří, protože teda to vykřikujete moc často.

Jana GULDA, moderátorka:
Návrh žaloby na prezidenta může odsouhlasit jen třípětinová většina přítomných senátorů. Posvětit by ji musely i tři pětiny všech poslanců. A právě ve sněmovně by ale podle Elišky Wagnerové případná ústavní žaloba na prezidenta mohla narazit. O současné situaci chtějí senátoři ještě jednat.

 

Zdroj: Radiožurnál, 6.5. 2017