Reportér: KDO BY MĚL KANDIDOVAT NA PREZIDENTA?

Za dva roky už budou Češi vědět, kdo byl zvolen prezidentem pro další volební období; redakce Reportéra proto pokračuje v prezidentské anketě. Lidé nejrůznějších povolání i názorů odpovídají na otázku: Koho byste vy osobně vyzval(a) ke kandidatuře na příštího českého prezidenta a proč? Další odpovědi přineseme v příštích číslech.

JAN LATA Profesor, rektor Ostravské univerzity, lékař.

Eliška Wagnerová

Já bych nejen vyzval, ale i přemlouval paní Elišku Wagnerovou. Ne proto, že je žena, ale proto, že je osobnost. Svoji mravní integritu prokázala již před listopadem ’89, kdy v emigraci pracovala nejen jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa, ale byla ochotna a schopna živit se i manuální prací. Život v Německu a v Kanadě ji naučil uvažovat v širším měřítku, než je pro naprostou většinu našich politiků zvykem. Po roce ’89 prošla vrcholnými justičními funkcemi (předsedkyně Nejvyššího soudu, místopředsedkyně Ústavního soudu), aniž se jí z toho zatočila hlava, a poté dokázala suverénně uspět ve volbách do Senátu. Jde o brilantní právničku, která nadto dokáže své názory přesvědčivě a srozumitelně vysvětlovat. Ve svém působení v soudnictví i v politice vždy stála na straně slabých a zranitelných. Pokud by byla zvolena, jsem si jist, že po 15 letech budeme moci opět být na svého prezidenta (prezidentku) hrdí.

VÁCLAV CÍLEK Geolog, klimatolog a publicista. Pracuje v Geologickém ústavu AV ČR.

DRÁBOVÁ ČI DRAHOŠ

Již delší dobu jsem uvažoval o moudrém jezevčíkovi jménem Bruno, který žije s výtvarníkem Marianem Pallou – protože u něj je celkem jistota, že nebude dělat ostudu, ale dnes bych spíš uvítal osobnost typu Dany Drábové, Jiřího Drahoše nebo některého z rektorů vysokých škol.

HELENA ILLNEROVÁ Bývalá předsedkyně Akademie věd, fyzioložka a biochemička.

Jiří Drahoš a další

Prezident by měl být osobností s morálním kreditem a autoritou, smýšlením demokrat a český i evropský vlastenec vědomý si naší přináležitosti k euroatlantické civilizaci a obeznámený nejen s domácími problémy, ale i se zahraniční politikou. V tuto chvíli mě napadá: i) Petr Pavel, armádní generál, který mě jednou zaujal svým upřímným projevem o slušnosti jako o základním kamenu lidského chování. ii) Šimon Pánek, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, se širokými mezinárodními zkušenostmi. iii) Petr Kolář, diplomat, který byl naším velvyslancem ve Švédsku, Irsku, USA, Rusku. iv) Tomáš Halík, profesor Univerzity Karlovy a kněz, člověk vysoce vzdělaný, známý v mezinárodní akademické obci. v) Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR a univerzitní profesor, vysoce konstruktivní, harmonický a organizačně zdatný člověk. Ti všichni by mohli svým moudrým a lidským přístupem sjednocovat naši společnost!

Například generál Pavel Prezident musí být vzorem, být respektovaný, všeobecně uznávaný za to, co dokázal, známý v zahraničí, nepolitický ve smyslu provázanosti s politickou stranu, na druhou stranu s jasnými politickými názory předem deklarovanými. Hledat osobnost mimo aktuální politickou scénu nebo sféru byznysu je právě to nejtěžší. Po letech, kdy se nabízeli političtí matadoři a ikony polistopadové éry, je tady pusto prázdno. Nemyslím si, že řešením je kandidát, který uspěl jako podnikatel. K prezidentskému postu nemůže vést obchodní úspěch, nejedná se o manažerskou pozici a jakýsi další kariérní stupínek. Je na čase mít hlavu státu jako reprezentanta, člověka se širokým záběrem, do jisté míry psychologa. Jako konkrétní příklad uvedu generála Petra Pavla, současného předsedu vojenského výboru NATO.

PETR DĚDEK Podnikatel a pořadatel golfových turnajů, majitel firem D+D Elektromont.

Co třeba Ladislav Jakl?

LADISLAV JAKL Někdejší hradní tajemník z éry Václava Klause, muzikant a pivař.

Už zase já? Do prezidentských voleb sice zbývají dva roky, ale dobrá, splním domácí úkol. Prezident musí být silnou osobností, aby ctil mandát od voličů a odolal tlakům zájmových skupin i kamarádíčkování se s papaláši všech zemí, kteří se spojili proti vlastním voličům. Síla ale nestačí. Spolehnutí je jen na ty, jejichž postoje vyrůstají z hlubokého hodnotového zázemí. Za prezidenta chci toho, pro nějž je tím zázemím nedotknutelnost svobody jednotlivce a ve věcech osobnostní integrity pak svědomí, o kterém víme, že je nám kýmsi půjčeno, aby nás vedlo, pokud bychom pletli nohama. Minule jsem málem kandidoval i já. Třeba Schwarzenberg, Sobotka či Dienstbier žádné podpisy nepotřebovali, ostatní za ně museli utrácet peníze a energii. Mí přátelé 50 tisíc podpisů nedali, což mě zachránilo, jinak bych zcela ztratil svůj nezávislý život. Mezitím jsem se stal prezidentem První pivní extraligy, čímž jsou mé prezidentské ambice ukojeny. A jestli vlast zavolá? Navrhnu Michala Semína.

MARIE DOLEŽALOVÁ Herečka, autorka oceněného blogu Kafe a cigárko.
Zdeněk Svěrák
A to hlavně proto, že jsem romantička a myslím si, že prezident má mít srdce na správném místě. A protože si nemyslím, že by se dobří a morální lidé s ideály měli politice vyhýbat. A taky proto, že má pan Svěrák humor a je inteligentní. V neposlední řadě, že prezident má být národu hlavně k tomu, aby svým příkladem ukazoval směr a hodnoty a vyzýval nás k tomu, abychom byli lepší. Zdeněk je moje volba, možná zavání pohádkou, ale věřím, že tohle všechno by zvládl. A navíc by vypadal dobře zarámovaný ve třídách.

 

Zdroj: Reportér, 11.4. 2016