Respekt: Dvojí metr na Albertově

Jak se policii podařilo ochránit českého prezidenta před spoluobčany, kteří nesouhlasí s jeho politikou

Na pražském Albertově se v úterý 17. listopadu dala čekat docela pestrá společnost. Shromáždění na podporu prezidenta Miloše Zemana sem svolala Jelena Vičanová, obdivovatelka Vladimira Putina, aktivní na serverech, které šíří propagandu Kremlu. Na pódium pozvala Martina Konvičku, vůdce Bloku proti islámu, který proslul výroky o koncentračních táborech pro muslimy a omezení práv pro ty, kdo se jich zastávají, a účast slíbil i prezident.
Měli sem ovšem dorazit také lidé z opačné strany názorového spektra, konkrétně pochod proti projevům nenávisti s názvem Tahle země patří všem „Refugees Welcome“. Krom toho se dalo očekávat, že jako každý rok přijdou ke studentskému památníku položit květinu a zazpívat Gaudeamus igitur studenti a rektoři.
Prostor Albertova ale nakonec opanovala jen prvně zmíněná parta. Pochodu proti nenávisti zahradili policisté cestu úplně, rektoři se jich museli před zátarasy doprošovat a studentů prošlo k památníku jen pár. Zážitky z ulice a záběry zveřejněné na internetu budí podezření, že policie na Albertov pouštěla výhradně lidi, kteří patří do fanklubu Miloše Zemana.

Soukromá policie

Student historie na pražské Karlově univerzitě Daniel Ort dorazil na Albertov krátce před polednem, k památníku se však nedostal. Rektor jeho univerzity Tomáš Zima právě vyjednával s policisty, aby asi stovku lidí pustili za železné zátarasy k památníku. Neuspěl, projít nakonec mohla většina rektorů a děkanů, ale jenom pár studentů. „Zůstal jsem za plotem,“ říká Ort. „Bylo to absurdní. Do začátku akce, na kterou měl přijet prezident, zbývaly dvě hodiny, prostranství kolem pódia bylo skoro prázdné. Chtěli jsme oslavit náš svátek, který je symbolem svobody, a policie nám v tom zabránila.“
Ort se samozřejmě ptal policistů, co to má znamenat. „Řekli mi, že jednají na pokyn pořadatele, koho tím ale konkrétně myslí, mi odmítli sdělit,“ popisuje atmosféru student. S „pořadateli“ byl naopak očividně zadobře kupříkladu Lubomír Nečas, náměstek hejtmana Zlínského kraje za Stranu práv občanů, jejímž je prezident Zeman čestným předsedou. Tento muž policistům u zátarasu ukazoval, koho mohou pustit bez okolků dovnitř. „Říkal jsem, toto jsou naši, na ty je spoleh, jedeme podpořit pana prezidenta,“ popisuje Nečas, jak pod pódium hodinu po neúspěšném vyjednávání rektora protáhl „dva autobusy“ výletníků ze Zlínska. Policisté na něj prý dali asi proto, že je znám coby „lékař prezidenta“. Policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechává fakt, že jeho lidé rezignovali na nestrannost a v den veřejností mimořádně oblíbeného státního svátku fungovali spíš jako soukromá ochranka, v klidu. Dokonce mu to připadá „logické“. „Organizátor měl řádně nahlášenou akci a vymezený prostor. Když označil lidi, kteří se tam mohou pohybovat, je logické, že byli vpuštěni,“ argumentuje. Stejně logické mu připadají obstrukce v případě rektorů (připomeňme, že Zeman je s nimi na válečné stezce proto, že bojkotovali jím udělovaná státní vyznamenání) a studentů – nebyli prý součástí „ohlášené akce“, kterou určovali „organizátoři“.
„Jaká součást akce?“ diví se bývalá ústavní soudkyně, senátorka Eliška Wagnerová. „Shromáždění na veřejném prostranství je z podstaty veřejné, tam se nechodí na pozvánky. Organizátoři akce nemohou rozhodovat o tom, kdo tam smí přijít a kdo nesmí. Umím si představit, že policie zastaví někoho, kdo má baseballovou pálku v ruce. Ale když přichází v míru, tak prostě není možné ho nepustit.“

Kordon pro Miroslava Sládka

„Miloše do koše!“ „Ruský šváb.“ „Ať žije Zeman! Ale jinde!“ Tak tahle slova letos prezident Zeman neslyšel. Chtěli je na něj křičet účastníci zmíněného pochodu proti nenávisti. Ačkoli stejně jako Jelena Vičanová svoji akci magistrátu řádně nahlásili, policie je na Albertov nepustila.
Podle plánu tam měli dorazit právě ve chvíli, kdy byl na pódiu Miloš Zeman. „Policie nás nejdřív chtěla zdržet obstrukcemi,“ vysvětluje mluvčí pochodu Jakub Hein. Konkrétně tak, že dřív než víc než tisíc účastníků pochodu pustí na Albertov, bude je jednoho po druhém legitimovat. To se ukázalo jako nemožné, policie změnila strategii a cestu zablokovali těžkooděnci. „Říkali, že nás nemohou pustit dál, protože naši nahlášenou trasu zablokovali lidé z jiné demonstrace,“ říká Hein. Každopádně se v tuto chvíli policie zachovala neobvykle. Běžně ctí toho, kdo akci nahlásil, umožní mu průchod třeba tak, že oponentní skupinu obklíčí. Tentokrát obklíčila jen pochod Zemanových odpůrců. Ti se nakonec cesty na Albertov vpodvečer vzdali.
Policie Zemana ušetřila nepříjemných zážitků, na něž si jistě pamatuje z loňské oslavy pádu komunismu v Čechách. Tisíce lidí na Národní třídě mu tehdy vystavily červenou kartu a na Albertově, kde v přítomnosti dalších čtyř středoevropských prezidentů odhaloval pamětní desku 17. listopadu, ho dav pro změnu vypískal a na pódium létala vajíčka. A zatímco loni, navzdory přítomnosti pěti státníků, mohl na Albertov kdokoli, letos byla kvůli jednomu prezidentovi policejní opatření daleko masivnější.
Kordon těžkooděnců byl tak neprodyšný, že zamezil v cestě nejen Zemanovým odpůrcům z pochodu proti nenávisti, ale i náhodným chodcům. Také v tomto případě se však policisté chovali selektivně. Na sítích koluje video, kde policie nepustí nikoho – kromě kdysi slavného muže, který se na vlně protiromských výroků dostal až do sněmovny, Miroslava Sládka.
Předseda pražských zelených a člen bezpečnostního výboru na pražské radnici Ondřej Mirovský už požádal policii, aby mu „nepochopitelné jednání a selekci lidí při vstupu na akci“ vysvětlila. Policejní prezident Tomáš Tuhý ale nic vysvětlovat nechce. Naopak, po novinářské žádosti, aby se podíval na zhruba dvouminutové video se Sládkem, kvapně končí domluvenou schůzku. „Chtěl jsem se o tom bavit pěkně obecně,“ říká, „a ne tady hodnotit nějaká videa,“ zlobí se Tuhý. „Odmítám být konfrontovaný v takhle konkrétní záležitosti.“

 

Zdroj: Respekt, 23.11. 2015