Respekt: Kroměřížská výzva má první favority do prezidentských voleb

Definitivního kandidáta se veřejnost dozví v polovině příštího roku

První dva kandidáty, kteří by se v roce 2018 mohli ucházet o post prezidenta, představila minulý týden iniciativa Peloton. „Je to pohlazení na duši, že jsem na seznamu možných kandidátů,“ řekl jeden z nich, europoslanec za TOP 09, bývalý ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil. „Ještě jsem se nerozhodl, zda budu kandidovat,“ prohlásil druhý, bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. „Ale svou kandidaturu zvažuji.“

Váhaví a odhodlaní

Iniciativu Peloton založil zhruba před půl rokem hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb spolu s dalšími čtrnácti osobnostmi, například rektorem olomoucké univerzity Josefem Jařabem, advokátkou a bývalou náměstkyní ministra spravedlnosti Hanou Marvanovou či senátorkou a někdejší ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou. Sepsali manifest Kroměřížská výzva, který varuje, že hodnoty svobody a demokracie jsou u nás ohroženy a stojíme na křižovatce Západ, nebo Východ, demokracie, nebo autoritativní režim, prosperita, nebo chudoba. Právě prezident coby nejvyšší ústavní činitel může toto směřování podstatně ovlivnit.
Peloton zároveň přišel s nápadem, jak do volby zasáhnout. Kdo podepíše Kroměřížskou výzvu (momentálně má asi 7500 signatářů), může navrhnout tři lidi, kteří by se mu v roli prezidenta líbili. Seznam pětadvaceti jmen, která signatáři (konkrétně 2200 z nich) navrhovali nejčastěji, zveřejnil Peloton minulý týden. Dva z nich, Jiřího Pospíšila a Petra Koláře, představil jako možné kandidáty, které bude podporovat. „Promluvili jsme si se všemi pětadvaceti,“ říká jeden ze zakladatelů iniciativy Peloton a její mluvčí senátor Jiří Šesták. „Nejčastěji říkali, že kandidovat na prezidenta spíš nechtějí, zatím o tom neuvažují, rozmyslí si to, teď neřeknou ani jasné ano, ani jasné ne.“ Odhodlání jít do boje projevili jenom Pospíšil a Kolář.
Výběr tím ale není uzavřen. Počet signatářů Kroměřížské výzvy roste a přibývá i těch, kteří v internetovém dotazníku uvádějí tipy na prezidenta. Peloton chce výsledky znovu sečíst a zveřejnit v říjnu a listopadu. „Žebříček se může změnit,“ říká Šesták, „mohou se objevit nová jména.“ Někdy koncem roku chce iniciativa přijít s nějakými osmi až deseti lidmi, kteří jsou stejně odhodlaní jako Kolář a Pospíšil. Signatáři by z nich pak v internetovém hlasování vybrali čtveřici či pětici favoritů.
„Ti půjdou do horké fáze, začnou jezdit po republice,“ říká Šesták. Iniciativa Peloton bude jejich cesty a debaty organizovat a platit. Dosavadní náklady platili její zakladatelé ze svého, Šesták odhaduje, že zatím je to stálo nějakých sto až sto padesát tisíc. Na „horkou fázi“ chtějí ale požádat příznivce o přispění a chystají se shánět sponzory. Od lidí kolem slovenského prezidenta Andreje Kisky si zjistili, že jeho kampaň vyšla na nějakých 12 milionů korun, a se zhruba stejnou částkou tedy počítají.

Boj o pole

V půlce příštího roku chce Peloton představit jediného kandidáta, kterého vyšle do boje o Hrad. Při jeho výběru zohlední nejen názory signatářů, ale i to, jaké šance na úspěch bude mít podle velkých předvolebních průzkumů. Ostatní účastníci „horké fáze“ by v té chvíli odstoupili. „Základní myšlenkou je, že naši kandidáti mezi sebou nesoutěží, naopak se podporují a všichni nakonec podpoří toho kandidáta, který má největší šanci,“ říká Šesták. „Ty, kdo s tímhle nesouhlasí, nebudeme do týmu kandidátů brát.“
Právě na této myšlence ztroskotala spolupráce s textařem Michalem Horáčkem, který v internetovém hlasování signatářů Kroměřížské výzvy skončil na prvním místě. „Je individualista,“ říká Šesták. „Nechce být součástí spolupracujícího týmu a případně vyklidit pole někomu jinému.“ Kvůli této základní neshodě se na dalších seznamech Pelotonu Horáček už objevovat nebude, i kdyby nakrásně v internetovém hlasování signatářů skončil znovu na prvním místě.

 

Zdroj: Respekt, 12.9. 2016