Respekt: Riskující soudkyně. Recenze knihy Padni komu padni. Život a případy Elišky Wagnerové.

Knihy o životě soudců můžou zavánět povinnou nudou, ale rozhodně to neplatí pro svazek, jejž sepsal dlouholetý novinář Tomáš Němeček o bývalé místopředsedkyni Ústavního soudu Elišce Wagnerové. Pravda, měl od počátku usnadněnou práci: jestli má někdo mezi zdejšími soudci pestrou minulost i přítomnost a téměř každým činem budí emoce, je to právě tahle nepřehlédnutelná justiční doyenka.

Každopádně výsledek není pouhým přehledem více či méně pozapomenutých událostí spojených s Wagnerovou, autor knihu v dobré tradici anglosaských autobiografií prosycuje neznámými detaily, aniž jimi čtenáře zároveň přehlcuje. Nejde přitom ani o klasický životopisný tlustospis, jaké například v Americe vycházejí o tamních viditelných tvářích Nejvyššího soudu. Němeček zvolil úspornost: v deseti kapitolách zachycuje její život a především to, co Wagnerovou formovalo jako soudkyni. A toto vyprávění pak prokládá „poloreportážními“ kapitolami popisujícími důležité případy její kariéry, na nichž je vidět, jak klopotně se často budovala moderní česká ústavnost a respekt k právu.

Právě ona útlost je zároveň asi největší slabinou Němečkovy knihy. Dodává sice na dynamice, ale čtenář má často vědět víc – včetně vykreslení širších dobových souvislostí moderních českých dějin, na jejichž běhu se Wagnerová opakovaně podílela. Na druhou stranu by tak životopis soudkyně mohl zaujmout i ty, kdo politice nebo justici moc neholdují. Lze ho totiž číst coby příběh vnitřní síly a odvahy emancipované ženy, která se nebojí riskovat a pouští se do neprobádaných vod.
A nejde jen o rozhodnutí vrátit se ve čtyřiceti z německé, respektive kanadské emigrace zpět do Česka a začít tu zcela nový život.

I když Wagnerová mohla kariéru v justici pověsit po letech ve svých čtyřiašedesáti na hřebík, rozhodla se bez zázemí velké strany kandidovat do Senátu. A uspěla. Kdo by tedy měl pocit, že nějaká trasa nebo meta je neschůdná a v jistém věku už není možné dál něco objevovat a o něco se pokoušet, toho kniha vyvede z omylu.

 

Zdroj: Respekt, Kundra, O., 12.1. 1015