Respekt: Sháňka po půlmilionu voličů

V krajích vzniká ambiciózní plán na porážku Miloše Zemana

V zemi otevřeně začala příprava na prezidentské volby. Rok a půl předem začala skupina lidí hledat kandidáta, který by mohl a chtěl porazit v přímé volbě Miloše Zemana, a spolu s tím pro něj hledá a buduje po celé zemi voličskou základnu. Iniciativa nazvaná Peloton vydala na sklonku května takzvanou Kroměřížskou výzvu s portrétem hledaného prezidenta: aby byl slušný, aby se za něj lidé nemuseli stydět, aby respektoval, že našimi spojenci jsou země NATO a že patříme do EU, aby spojoval lidi různých názorů a byl citlivý k lidem jiných kultur, aby nedělal ostudu ve světě. Cíl iniciativy vypadá jednoduše: ve všech krajích dát dohromady skupiny lidí, které na sebe budou „nabalovat“ další skupiny v okresech a pak v obcích. A všechno to budou jednou voliči Zemanova v tuto chvíli ještě neznámého protikandidáta, na jehož hledání se předtím budou ve svých skupinách aktivně podílet.

Sněhová koule

Většinu dne se primář olomoucké neonatologie Lumír Kantor stará o novorozence a zachraňuje se svým týmem život a zdraví předčasně narozeným dětem, ale v poslední době mu vstoupila do života i jiná výrazná aktivita: začal pátrat po lidech, z nichž by mohl být lepší prezident než Miloš Zeman. „Už to došlo moc daleko, současný prezident zasévá do společnosti nenávist a je potřeba s tím něco dělat,“ vysvětluje dr. Kantor, proč předposlední květnový víkend zakládal v Kroměříži spolu s padesátkou dalších nadšenců zmíněný Peloton. Od té chvíle uplynul jen týden a primář se už chystá na setkání lidí z Olomoucka, kteří by se do hledání prezidenta také rádi zapojili. „Už jsme měli jednu schůzku, přišlo čtyřicet lidí, učitelé, lékaři, lidé z dělnických profesí,“ říká Lumír Kantor.

„Zatím to není moc rozběhnuté, jsme v začátku, jsme ve fázi hledání vztahů. Naším cílem je dělat akce a debaty i v malých městech. Mluvit spolu o tom, jakou chceme zemi a jakého prezidenta, a zlomit ten špatný dojem, že lidé z velkých center těmi malými a mnohdy s jinými názory pohrdají.“

Krajské skupiny lidí dávali zakladatelé Pelotonu dohromady během posledního půlroku a k nim se teď po Kroměřížské výzvě přidávají další – lokální hnutí, přátelské i profesní skupiny a nezávislí politici. „Největším nebezpečím téhle akce je, aby nezůstalo jen u slov, takových výzev s krásnými myšlenkami už tu bylo – a nic se nepohnulo. My teď po celé zemi děláme všechno pro to, aby se podařilo skutečně něco udělat,“ říká zlínský podnikatel a zakladatel debatního festivalu Zlínské jaro Tomáš Pasterný. Rozeslal s přáteli stovky Google dotazníků spolu s textem Kroměřížské výzvy na náhodné adresy a těší ho, že za pár dní má desítky reakcí od lidí toužících se zapojit. „Hlásí se studenti i lidé, kteří se podíleli na revoluci. Je jich hodně,“ dodává podnikatel.

Klidně i Horáčka

„Ta myšlenka je tak geniální, tak čistá, že nemůže nevyjít,“ říká Neela Winkelmannová ve své pražské pracovně ředitelky Platformy evropské paměti a svědomí. „Po celé zemi je spousta hnutí a různých lokálních občanských sítí, když se podaří zorganizovat mezi nimi domluvu na podpoře kandidátovi, který bude mít největší šance, tak to musí klapnout. Cílem je dát dohromady voličskou dohodu půlmilionu lidí.“

Kandidáty na souboj se Zemanem chce Peloton představit veřejnosti koncem roku, to už by měla vypadnout z „primárek“ iniciativy pětice či šestice mužů a žen ochotných kandidovat. Zatím má Peloton k dispozici široký seznam návrhů posbíraných mezi lidmi a otestovaný v nezveřejněném sociologickém průzkumu – jsou na něm jména moderátora Marka Ebena, senátorky Elišky Wagnerové, generála Petra Pavla a řady dalších.

Do kampaně se pak naplno vrhne až konečná šestice a ten nejnadějnější z nich – což se změří v preferencích veřejného mínění – dostane nakonec podporu ostatních. Plán je takový, že pět z vybrané šestice před prvním kolem odstoupí a podpoří preferenčního vítěze ze svých řad spolu s půlmilionem voličů rozhodnutých dát hlas vítěznému kandidátovi či kandidátce Pelotonu.

„Má to samozřejmě svá úskalí a my o nich víme,“ říká o plánu muzikant a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. „Ti lidé budou muset chtít skutečně vyhrát, skutečně se chtít stát prezidentem, a pak, až se do tohoto rozpoložení dostanou, možná nebude pro některé z nich lehké ustoupit. My v takovém případě samozřejmě nebudeme nikoho nutit, aby se na to vykašlal, ale iniciativa jako taková podpoří nakonec jen jednoho.“

Mezi kritickými komentáři k Pelotonu a Kroměřížské výzvě minulý týden v médiích nejvíce rezonovala slova populárního hudebního textaře Michala Horáčka, že „jejich kandidát bude muset upřednostňovat jejich hierarchii hodnot a není dobré mlátit lidi po hlavě za jiný názor“. Tahle myšlenka podle Michaela Kocába pramení z nepochopení záměrů Pelotonu – žádné „své“ družstvo si prý nevytváří a do kritérií výzvy se pohodlně vejde i Michal Horáček, takže se může stát, že nakonec podpoří Peloton a jím vybudovaná síť jeho, pokud bude mít největší šance. „Tady nejde o nás, ale o to, aby se země přestala otáčet proti vítězným hodnotám z roku 1989,“ říká Kocáb.

Možné kandidáty ze seznamu – třeba Marka Ebena – prý zatím Kocáb ani nikdo další neoslovil. Čekají s tím na pravou chvíli, až jemu i dalším budou mít co nabídnout: pořádně početnou síť lidí po celé zemi, která za kandidáty a pak za tím nejúspěšnějším z nich bude stát.

 

Zdroj: Respekt, 30.5. 2016