Respekt: Žádné další uprchlíky

Andrej Babiš sklízí kritiku za svůj postoj k migraci

Po prezidentu Miloši Zemanovi přišel se zásadním příspěvkem do debaty o migraci v Evropě také vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Před pár dny prohlásil, že Česko by nemělo přijímat „žádné uprchlíky“. A to i za cenu sankcí ze strany Evropské unie, které hrozí, pokud Česko nebude respektovat evropské dohody o přerozdělení běženců.
Babiše za jeho slova podle očekávání zkritizovali jak lidé z organizací zabývajících se migrací, tak ústavní právníci a politologové. Jednak už dnes Česko téměř žádné uprchlíky nepřijímá. Podle dohody, podle níž se přerozdělují běženci z Řecka a Itálie, jsme se zavázali „ujmout se“ celkem 2691 uprchlíků – a reálně dorazili čtyři. (Pro srovnání: Portugalsko s podobně velkými závazky jich přijalo 452.) Ústavní právníci, třeba bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, pak upozorňují na to, že naprosté odmítání běženců je v rozporu s ústavou, podle níž stát dodržuje závazky vyplývající z mezinárodního práva, v tomto případě z Ženevské konvence. A s tím má problém nakonec i znalec evropské politiky a europoslanec za Babišovo ANO Pavel Telička. „Nesdílím názor, že máme popírat závazky dle mezinárodních smluv,“ říká europoslanec s tím, že pokud je považujeme za překonané, měli bychom spíše usilovat o jejich změnu. (S tímto názorem je však v ANO spíše osamocený.) Nerespektováním dohod EU by navíc Česko porušilo evropské právo a vystavilo se postihu, který členským zemím za takové chování hrozí.

Věc politiky, věc jednání

Andrej Babiš část námitek vyřizuje tím, že nebyl správně pochopen. Jak píše v e-mailu z dovolené, výrazem „žádné“ neměl na mysli situaci, v níž by se země uprchlíkům zcela uzavřela (čímž by porušila mezinárodní právo). „Pokud do Česka přijde nějaký politický uprchlík a požádá zde podle dublinské smlouvy jako v první bezpečné zemi o politický azyl, bude jeho žádost jako dosud normálně přezkoumávána podle českých zákonů. Buď azyl dostane, nebo ne,“ říká ministr financí. Druhá část námitek ovšem platí – vicepremiér požaduje, aby Česko porušilo evropské právo tím, že nesplní závazky, s nimiž sice nesouhlasilo, ale bylo přehlasováno. Babiš trvá na svém i přesto, že sám neví, jak přesně by vypadaly sankce za nedodržení pravidel. „Není vůbec jasné, jaké a jestli České republice hrozí, či nehrozí sankce, pokud by nakonec kvóty odmítla,“ píše Babiš. „Je to věc politiky, je to věc jednání. Je to nová situace.“

 

Zdroj: respekt.cz, 15.8. 2016