rozhlas.cz: Eliška Wagnerová: Jsou tu lepší

Prezidentští kandidáti rozjíždějí své kampaně. Řada voličů ale říká, že si ve stávající paletě nedokáže vybrat. Objevují se proto i tipy na možné další kandidáty. Velmi silně rezonuje jméno bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové. Ta ale svou možnou kandidaturu odmítá.

„Já si nemyslím, že jsem ideální kandidátkou. Jsem realistka. Myslím si, že je tu spousta lepších kandidátů, připravenějších jsem já,“ řekla v diskusním pořadu Studio Česko Eliška Wagnerová.
Nezávislá kandidátka, která se uchází o zvolení do Senátu s podporou Strany zelených, má za to, že v politice se má začínat odspodu.

„Na politické scéně jsem nováček. Volby do Senátu pro mne jsou jakýsi první prubířský kámen,“ říká Wagnerová a svá slova v souvislosti s možnou kandidaturou na Hrad doplňuje: „Rozumný člověk se nehrne rovnou někam na špičku, když nemá vyzkoušeno ani trošku to, co je pod tím.“

Prezidentská volba se odehraje v lednu nebo únoru roku 2013. Do té doby se dá očekávat tlak lidí, kteří by bývalou soudkyni Ústavního soudu v prezidentském klání rádi viděli. „Já budu trpět jako zvíře, ale nakonec doufám, že je přesvědčím, že se mýlí, že tu určitě jsou mnohem lepší. Opravdu si neumím představit, co by se muselo stát, že musím. Jestli jsem řekla, že vím, proč jdu do Senátu, tak nevím, co bych mohla nabídnout v takovéto funkci. Já to prostě nevím,“ vysvětlila svůj postoj Rádiu Česko Eliška Wagnerová.

Spravedlnost má sloužit lidem

Ať se bude ve veřejném prostoru Eliška Wagnerová pohybovat na jakémkoli postu, vždy se bude zajímat o spravedlnost. Komu by měla sloužit?
„Někdo říká, že spravedlnost slouží právu. Já si to nemyslím. Myslím si, že spravedlnost má sloužit lidem. Pokud je oběť, tak pochopitelně té oběti, ovšem samozřejmě nesmí být přitom ten pachatel příšerně poškozen na svých právech.“

A má podle ní v České republice zastání i ten nejposlednější člověk?

„Ne vždycky. Nemyslím si, že spravedlnost funguje úplně hladce. Jsou indicie, které svědčí o tom, že je mnohem snáz odsouzen člověk, který spáchal vyloženě nepatrný drobný delikt než velká ryba, která má na kontě stamiliony nebo možná třeba i miliardy,“ reflektovala své zkušenosti s českou justicí žena, která kromě Ústavního soudu pracovala i na Nejvyšším soudu.

Měli by soudci v Česku reflektovat náladu ve společnosti?

„Nemyslím si, že by valná většina přímočaře odpovídala na tu náladu, která ve společnosti panuje. Ale nemůže pominout, že se určitý typ trestné činnosti rozmáhá. Nejde prioritně o náladu ve společnosti, ale soudce skutečně musí být schopen vnímat nebezpečnost toho jednání. Když se určité jednání příliš rozšíří, tak je zjevné, že je potřeba proti tomu bojovat i zostřením trestů, které právě přece jenom má ten preventivní účinek a může to zpětně působit na potenciální pachatele, kteří si takovou trestnou činnost rozmyslí páchat, vědí-li, že jim za ni hrozí takový trest,“ uzavřela v diskusním pořadu Studio Česko bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/exkluzivne/_zprava/eliska-wagnerova-jsou-tu-lepsi–1089199, 23.7.2012.