Slovácké noviny: Cena facky hvězdou festivalů

Už téměř dva roky patří inscenace Slováckého divadla Cena facky k tomu nejlepšímu, co je u nás na divadelních prknech k vidění. A nejde jen o to, že byla oceněná v mnoha anketách, viděly ji známé osobnosti včetně ministra kultury a při závěrečném potlesku mnoho diváků aplauduje ve stoje. Příběhy dvou slováckých rodin z pera Karla Steigerwalda v režii Břetislava Rychlíka sklízí vavříny i na nejprestižnějších festivalech. V pondělí vyráží na další – na Festival smíchu do Pardubic.

Úspěchy v Pardubicích 

I když by se mohlo zdát, že černá groteska Cena facky se na Festival smíchu zase tak moc nehodí, opak je pravdou. Inscenaci si vybrala sama dramaturgická rada po zhlédnutí inscenace na jiném prestižním festivalu Divadelní svět Brno. „Slovácké divadlo má v Pardubicích moc dobré jméno. Jeho inscenace pravidelně patří mezi vrcholy festivalu a je nám pokaždé ctí, když kolegy ze Slovácka přivítáme,“ říká mluvčí Východočeského divadla v Pardubicích Radek Smetana a připomíná, že uherskohradišťští divadelníci ve východních Čechách už dokázali mnoho. Vladimír Doskočil získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon v komedii Na tý louce zelený, Rychlé šípy vybojovaly stříbrnou příčku v boji o titul Komedie roku, komedie 1+2=6 a dva roky poté i Tenor na roztrhání si odvezly titul Komedie diváků. Cena facky se pardubickým divákům představí v pondělí 29. února od 19.00 hodin.

Nadšení v Praze, v Hradci Králové i v Brně

Slovácký soubor je dlouhodobě respektován a chválen po celé zemi a má tu nejlepší pověst. Divadelníci se i díkytomusCenoufacky zúčastnili tak prestižních festivalů, jako je mezinárodní festival Divadelní svět Brno nebo Festival evropských regionů Hradec Králové, kam přijíždějí nejlepší soubory z Německa, Velké Británie, Irska, Španělska a dalších zemí. Trojici představitelů Konferenciérů Nadi Kovářové, Josefu Kubáníkovi a Davidu Macháčkovi se pak dostalo pocty v podobě předávání Cen paměti národa v Národním divadle v Praze, které v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Další festivaly ve výhledu

O Cenu facky mají zájem i další festivaly. Ať jde o zlínský festival Setkání/Stretnutie, pražský mezinárodní festival MeneTekel či Festival Slobody v Bratislavě. „Cenafackyjezpohleduúčastina festivalech a prestiže, které našemu divadlu přináší, jednoznačně nejúspěšnější inscenací posledních let,” potvrzuje mluvčí slovácké scény Josef Kubáník. Zájem za hranicemi regionu a nabitý program divadla však nedovoluje úspěšnou inscenaci uvádět moc často doma. Jednou z výjimek budou první dva dubnové dny, kdy ji do Zlatého fondu přímo ve Slováckém divadle natočí Česká televize.

Hlediště plné osobností

Inscenaci, jež vznikla na motivy jímavých povídek Josefa Holcmana Cena facky už viděla celá řada osobností od režiséra Jana Hřebejka, přes dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, spisovatele Pavla Kohouta až po senátorku Elišku Wagnerovou či dirigenta Libora Peška. „Je nesmírně cenné, že divadlo takovou hru uvádí. Někdy totiž může člověk propadnout dojmu, že je všude kolem něj tma a nespravedlnost. Ale stačí zapálit svíčku a světlo, které je symbolem naděje, tmu vyžene,“ vyznal se po zhlédnutí inscenace ministr kultury Daniel Herman, jenž se na Cenu facky přijel osobně do Hradiště podívat v loňském roce.

 

Zdroj: Slovácké noviny, 24.2. 2016