Týden: Členové úřadu pro dohled nad stranami budou vybráni až v lednu

Senát začal volit jen svého adepta do čela Úřadu pro dohled nad hospodařením stran.

Senát začal volit jen svého adepta do čela Úřadu pro dohled nad hospodařením stran. O kandidátech na členy úřadu bude rozhodovat až na schůzi, která začne 18. ledna. Podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) musí dostát zákonným lhůtám pro projednání jejich nominací, které mu ke zvolení nabídly kromě senátorů ještě Sněmovna a prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Důvodem je to, že Sněmovna poslala své návrhy pozdě, řekl novinářům místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Poslanci o svých čtyřech kandidátech na členy úřadu rozhodli teprve minulý pátek. Senát z nich má zvolit dva, dalšího na návrh senátorů a posledního na návrh Kaly.

Sněmovna na dva členy úřadu navrhla exposlance ODS Františka Siveru, daňovou poradkyni Lenku Maštálkovou na popud KSČM a na návrh ČSSD ekonoma Jiřího Navrátila z Masarykovy univerzity a Zdeňka Varhaníka z NKÚ, který za ANO neúspěšně kandidoval v pardubických komunálních volbách.

Senát má jednoho kandidáta na člena úřadu vybrat mezi tajemníkem jihlavského magistrátu Lubomírem Dohnalem, někdejší senátorkou za STAN Janou Juřenčákovou, brněnským úředníkem Tomášem Hudečkem, Petrem Andrášim, kterého nominoval předseda Strany práv občanů Jan Veleba, a bývalým náměstkem ministryně práce Janem Markem. Ten podle organizace Transparency International čelil podezření z korupce, což senátor ČSSD Radko Martínek odmítl. Kala doporučil senátorům zbývajícího člena úřadu vybrat mezi svým tajemníkem Michalem Pletichou a předsedou sdružení Oživení Martinem Kameníkem.

V případě předsedy úřadu posílá Sněmovna a Senát své kandidáty přímo prezidentu republiky. Sněmovna nabídla Miloši Zemanovi bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěcha Weise, kterého navrhla ČSSD. Senátní kandidát by měl vzejít z trojice adeptů, k nimž vedle Marka patří politologové Jan Outlý a Vladimíra Dvořáková.

Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) nejprve navrhovala i tento výběr odložit na leden tak, aby se mohli adepti senátorům představit na schůzi. Návrh ale po debatě stáhla s tím, že nechce Miloši Zemanovi umožnit, aby předsedou úřadu jmenoval nominanta Sněmovny kvůli tomu, že Senát svého kandidáta nedodal.

Úřad má totiž začít pracovat od začátku příštího roku, sídlit bude v Brně. Na starosti bude mít kontrolu financování politických stran, což dosud náleželo sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování přijatých finančních limitů pro volební kampaně.

 

Zdroj: tyden.cz, 14.12. 2016