týden.cz: Eliška Wagnerová: Přímá volba? Zákon je nekvalitní

Přímá volba prezidenta se možná 11. a 12. ledna neuskuteční, připouští bývalá ústavní soudkyně a nyní senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Její kolega ze Senátu Tomio Okamura totiž zvolil pro podání ústavní stížnosti šibeniční termín. Soudci proto možná nestihnou rozhodnout včas. Ať je to jakkoliv – jedno je podle Wagnerové jisté: za všechno může ministerstvo vnitra.

Senátor Tomio Okamura se rozhodl podat ústavní stížnost týkající se prezidentských voleb mezi vánočními svátky. Stihne Ústavní soud rozhodnout včas, aby se volby mohly konat v termínu 11. a 12. ledna?

Vůbec si netroufnu odhadovat, protože nevím, ze kterého konce to Ústavní soud vezme. Nevím, jaké budou námitky v té stížnosti, nevím, zda bude Ústavní soud brát v úvahu názory, které zazněly v odlišných stanoviscích Nejvyššího správního soudu, prostě nevím nic. Opravdu je to těžké. Jestli to bude podávat mezi svátky, tak Ústavní soud nebude mít moc času. Je to nešťastný termín.

Jestliže soud nerozhodne, volby proběhnou a později Ústavní soud shledá, že se jich měl zúčastnit právě Okamura, mohou být volby neplatné?

To je spekulace. Nevím, co by udělal Ústavní soud. Především by volby musel někdo napadnout. To je samozřejmě otázka. Žaloba na neplatnost volby je samostatný institut, který připadá v úvahu až po proběhnutých volbách. Nespekulujme o tom zatím. Myslím, že to není na místě.

Co podle vás způsobilo tuto situaci? Je to chybně napsaný zákon, nebo nekompetentnost ministerstva vnitra?

No, ten zákon přece napsalo ministerstvo vnitra.

Ale na sepsání zákona pracovala také skupina koaličních poslanců a opoziční ČSSD.

Ale předkladatelem je ministerstvo vnitra. A předkladatel vždy odvádí na zákoně největší podíl práce. Jestli si myslíte, že mohou poslanci nebo senátoři skutečně důkladně doplňovat zákon, když na to mají v zásadě velmi málo času, tak se mýlíte. Záleží na předloze, která přijde z odborného ministerstva. To na to má odborný aparát, veškerá data a tak dále. Poslanec a senátor zdaleka nemůže konkurovat odbornému aparátu. Hlavní tíha leží na předkladateli.

Bude chtít tedy Senát slyšet od ministra vnitra Jana Kubiceho (nez.) nějaké vysvětlení k celé záležitosti?

Já nad tím zatím neuvažovala. S žádným z kolegů jsem na toto téma ani nehovořila.

Ale chybu ministerstvo vnitra učinilo.

No, ten zákon není příliš kvalitní. Ministerstvo vnitra ho opravdu nepřipravilo kvalitně.

A co říkáte na výklad, podle kterého ministerstvo vnitra zvolilo poněkud „nezvyklý“ způsob počítání chybných hlasů na peticích za podporu kandidátů v prezidentské volbě?

To byla fatální chyba. Byl zvolen výklad, který byl zcela nemožný a odporoval zdravému rozumu, zákonům logiky a nevím čeho všeho ještě. Podle mého soudu to nebyl vůbec legitimní výklad.

Jak by se tedy podle vás mělo ministerstvo vnitra zachovat, aby situaci nějak napravilo?

Teď už se nemůže nic zachraňovat, teď už je to všechno rozjeté. Jsou vylosována volební čísla, budou se vydávat volební lístky.

Měl by ministr vnitra vyvodit z celé záležitosti politickou odpovědnost?

Já tu nejsem od toho, abych potahovala ministra k politické odpovědnosti. Politickou odpovědnost má ministr ve vztahu k Poslanecké sněmovně, ne k Senátu.

To samozřejmě vím, ale vy jste členka zákonodárného sboru, a pokud – jak říkáte – ministerstvo vnitra nepřipravuje kvalitní zákony, které pak Senát musí také projednávat, možná by bylo dobré, kdybyste se k záležitosti také nějak postavila.

To je otázka pro premiéra, případně pro Poslaneckou sněmovnu, bude-li chtít z toho vyvozovat nějaké širší důsledky. Senát nemá žádnou vázanost na vládu.

Takže se k vládě nehodláte nijak vyjadřovat. Neměla by podle vás být odpovědnější.

Ale to si samozřejmě myslím. A myslím si to nejen v této věci, ale i v dalších, jiných. Nás teď čeká projednávání platů soudců, protože nevíme, kolik budou od prvního ledna mít. Návrh zákona ještě nepřišel do Senátu. Co si o tom mám myslet? Samozřejmě je to nezodpovědné chování. Nebo ty daně z přidané hodnoty – stále není jasné, jaké budou nebo nebudou. To každý vidí, na to nemusí být člověk členem zákonodárného sboru. To chování je nezodpovědné a je to chování, které opravdu devastuje politickou kulturu.

 

Zdroj: týden.cz, 17.12. 2012