tyden.cz: Nová senátorka Wagnerová: Sociální karty jsou protiústavní

Novou senátorkou za Brno-město se stane bývalá  místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.  Jako první krok chce podat na své bývalé působiště stížnost na sociální karty.  Přes ně by v budoucnu mělo čerpat sociální dávky až 900 tisíc lidí. „Vůbec nic  lidem nepřinesly. Například invalidům ztrpčují život,“ řekla Wagnerová on-line  deníku TÝDEN.CZ.

Na co se chcete v rámci své práce v Senátu  soustředit?

Nevím, co tou otázkou přesně myslíte. Ale jako první krok se  pokusím sehnat skupinu senátorů, která by podala u Ústavního soudu  návrh na zrušení sKarty. Potom se uvidí.

Proč je chcete zrušit?

Protože jsou protiústavní, a to z více důvodů. Dobře je  nedávno v televizi shrnul ombudsman Pavel Varvařovský. Navíc si myslím, že vůbec  nic lidem nepřinesly. Například invalidům ztrpčují život tak neuvěřitelným  způsobem, že to nejde. Značkuje je to jako občany druhé kategorie, kteří berou  jakési dávky. Přitom na ně mají nárok.

Vy jste kandidovala do Senátu za Stranu zelených. Ta ale nemá  vlastní senátní klub. Už víte, zda a do kterého klubu vstoupíte?

K tomu se zatím nevyjádřím. Nejprve se musím seznámit s tím,  jak to tam vypadá, a potom o tom začnu přemýšlet.

Politika kterých stran z těch, co zasedají v Senátu, je vám  bližší?

Já jsem především nezávislý kandidát. Mnohokrát jsem řekla, že jsem schopná podpořit věcné návrhy, ať už přijdou z jakékoliv strany, když budou racionální a rozumné. Takže nechci vůbec hovořit o tom, kdo je mi bližší a  kdo vzdálenější.

 

Zdroj: tyden.cz, 21.10.2012.