Týden: V Senátu bude znovu šest klubů. Díky vítězi voleb ze Zlínska

Senát má znovu šest klubů. Novou oficiální frakcí je Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, v němž se sdružili stávající senátoři za Zelené a Piráty spolu s Tomášem Goláněm, který byl za hnutí Senátor 21 zvolen v nedávných doplňovacích volbách na Zlínsku. Pětičlenný klub vede předseda tohoto hnutí Václav Láska (zvolen za Zelené). Do klubu patří Eliška Wagnerová, Petr Orel a Ladislav Kos, uvedli v pondělí Zelení.

Nový klub dává senátorům za menší politické strany a nezávislým lepší možnosti spolupráce a prostoru pro jejich práci. „Důraz na rozvoj školství, ochranu životního prostředí, prozápadní hodnotová orientace, podpora Evropské unie a NATO, ochrana lidských práv a svoboda jednotlivce jsou hlavními hodnotami, které senátory a senátorky tohoto klubu spojují,“ uvedli Zelení.

Nová frakce obsadila místo po Klubu nezávislých senátorů, který tvořili zástupci Strany práv občanů (SPO) a komunistů za pomoci senátora a někdejšího ministra průmyslu Jiřího Ciencaly. Tato frakce měla také minimální počet pěti členů a po rezignaci Goláňova předchůdce Františka Čuby (SPO) na senátorský mandát letos na jaře zanikla.

Podobný problém by mohl potkat i nový klub, pokud se mu v podzimních senátních volbách nepodaří získat alespoň jednoho člena. Bývalá ústavní soudkyně Wagnerová (za Zelené) totiž svůj senátorský mandát obhajovat nebude.

Senátoři za Zelené už jednou v horní komoře svůj klub měli. Založili jej před čtyřmi lety pod vedením Wagnerové a byl také pětičlenný. Fungoval necelé tři týdny, než jej opustil stávající senátor Libor Michálek (za Piráty) kvůli sporům o způsob fungování frakce. V novém klubu Michálek není.