Wagnerová: Nespravedlnost? S tím se polemizovat nedá

Praha – Zapomeňte na to, že odmítavé stanovisko soudu  v případě amnestie či odvolání žalobce vrátí do hry kauzy, o kterých se v  souvislosti s prezidentským pardonem nejvíce mluví. V případě odvolání žalobců totiž půjde jen o posouzení, zda  formálně případ do amnestie patří, či nikoli, a ne o to, zda se jeho uzavřením  děje nespravedlnost. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekla bývalá  místopředsedkyně Ústavního soudu a současná senátorka Eliška Wagnerová. „Polemizovat s tím, že je to nespravedlivé, nejde,“  uvedla.

Az.cz: Během prvních dní po vyhlášení amnestie se mluví o  spoustě kontroverzních jmen, která do ní spadají. Znamená to, že budou skutečně osvobozeni, nebo bude zastaveno trestní stíhání?

Na koho se bude vztahovat amnestie, bude rozhodovat soud a státní zástupce se může odvolat, ale jen když si bude myslet, že  se na to amnestie nevztahuje. Polemizovat s tím, že je to nespravedlivé, to  nejde. Které případy to budou a na které to dolehne, dneska těžko  předjímat. To musí posoudit soudy jednotlivě. Ale zdá se mi, že většina  ekonomických kauz z devadesátých let končí.

A.cz: Takže státní zástupce se může odvolat, když si  například myslí, že trestní stíhání začalo později než určených osm  let.

Když na to nedopadají kritéria amnestie. Například – je to  jiný trestný čin, nebo je za něj přísnější trest, nebo to netrvá osm let, ale  méně.

A.cz: Když se proti rozhodnutí soudu odvolá, případ  pokračuje na vyšší instanci?

Ano.

A.cz: Jak dlouho může rozhodování soudů trvat, je to  záležitost týdnů?

To si netroufám odhadovat. Je toho hodně. Bude to soud  od soudu a dovedu si představit, že pražské soudy budou  přetíženější. Největší priorita je propustit lidi, kteří jsou omezeni na  svobodě. Tam jde o řád hodin. U lidí, co jsou stíhaní na svobodě, tak tam to omezení není  tak tíživé, i když tíživé také je – každé trestní stíhání znamená diskomfort,  tak tam se snese doba delší.

 

Zdroj: aktualne.cz, 4.1. 2013