Změny v exekucích? Pomalu a klidně

Polovina exekutorů řeší pouze deset procent pohledávek. Stává se tak, že se věřitel obrátí na exekutorskou kancelář z Prostějova, i když rozhoduje soud v Praze a samotný dlužník v ní bydlí. Podle některých politiků by se měl tento stav změnit, přejí si zavést princip tzv. teritoriality, tedy že by si mohl člověk vybrat exekutora, ale pouze z regionu, kde má exekutor svůj úřad. A právě teritorialitu by chtěl svou novelou zákona zavést senátor Zdeněk Škromach (ČSSD).
Ministerstvo spravedlnosti ji ale zřejmě nepodpoří, není pro ni ani studie, kterou si nechalo vypracovat. I když si ministr Robert Pelikán (za ANO) myslí, že je princip v pořádku, nechce žádné rychlé vyřešení. „Velice kolísá výtěžnost exekucí podle regionů. Při jedné sazbě, která je stanovena vyhláškou, by byla exekuce podle nových pravidel v některých krajích ekonomicky nerealizovatelná a v jiných by byla velice zisková,“ vysvětloval v ČT. Podle něj by taková změna vedla k rozpadu stávajícího systému. Ministerstvo na vyřešení problému bude proto dále pracovat.
Podle bývalé ústavní soudkyně a senátorky Elišky Wagnerové (za SZ) jsou proti tomuto návrhu zejména velké a dravé exekutorské kanceláře. „Můžeme přehlížet, že tady funguje několik expanzivních exekutorských kanceláří, které nedovolí ostatním kancelářím si škrtnout,“ řekla ve včerejších Otázkách Václava Moravce.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že by teritorialita vnesla do systému jasná pravidla. Podle něj se dokonce některé kanceláře natolik snaží vnutit věřitelům, že jim nabízejí část své odměny, aby si je vybrali.
Například předseda České advokátní komory Martin Vychopeň by byl pro omezenou teritorialitu. „Můj soukromý názor je, že minimálně stát by měl teritorialitu exekutorů respektovat,“ pravil. Šlo by tak o systém, kde by se soukroméosobymohlyobracetna vzdálené exekutory, povinnost příslušnosti podle kraje by tak padla pouze na stát. To se ale ministru Pelikánovi nelíbí, šlo by podle něj „o bramboračku“, které chybí jasný smysl.
Podle zpracované studie by se zavedením teritoriality snížila vymožená částka, prodloužil by se čas vymáhání a vzrostly by náklady věřitelů. Šlo by tak o další změnu, která „byznys s dluhy“, v poslední době potkala. V minulém týdnu totiž schválila Sněmovna novelu zákona, podle které již nebudou moci být zabavené některé osobní věci, jejich seznam se rozšířil například o dětské hračky, náboženskou literaturu nebo osobní písemnosti, stejně jako obrazové a zvukové záznamy týkající se dlužníka.

„Velice kolísá výtěžnost exekucí podle regionů. Při jedné sazbě, která je stanovena vyhláškou, by byla exekuce podle nových pravidel v některých krajích ekonomicky nerealizovatelná.“ Robert Pelikán, ministr spravedlnosti

 

Zdroj: Pražský deník, 4.5. 2015.